مرغ تخم گذار

مرغ تخم گذار

پرورش مرغ تخم گذار با حداقل هزینه و فروش تخم مرغ های حاصل، یکی از بهترین روش ها برای کسب درآمد محسوب می شود.

با گران تر شدن تخم مرغ، صاحبان این حرفه به سود قابل توجهی دست یافتند. اکثر خانواده ها برای داشتن رژیم غذایی مناس و صحیح، از تخم مرغ استفاده می کنند. شروع این کار، یعنی دردست گرفتن سهم زیادی از بازار تخم مرغ ها در کشور و تولید انبوه محصولات.  

مرغ های تخم گذار را می توان به ۴ دسته تقسیم کرد:
۱- مرغ های تخم گذار صنعتی (مرغ های سفید)
۲- مرغ های تخم گذار بومی
۳- مرغ های تخم گذار رنگی
۴- مرغ های دورگ

معمولا مرغ های تخمگذار دارای گردن باریک و بلند، پاهای ظریف ونازک، بدن کشیده، تاج و ریش قرمز هستند. مرغ های تخم گذار اندام کوچک تری نسبت به مرغ های گوشتی دارند و زودتر به بلوغ جنسی میرسند، بعضی از نژادهای مرغ تخم گذار در سال حدودا ۳۰۰ تخم می گذارند. این پرندگان به دلیل داشتن جثه کوچکشان غذای کمتری می خورند و این کم مصرفی برای پرورش دهنده و تولید کننده از نظر اقتصادی ، به صرفه می باشد. مرغ های تخم گذار دوره پرریزی نسبتا کوتاهی دارند و دیرتر کرچ میشوند.

تولید تخم های خوراکی برای استفاده در سبد غذایی افراد و خانوار است، ولی تخم های نطفه دار به منظور قرارگرفتن در دستگاه های جوجه کشی تولید می شوند. جوجه هایی که از گله های اجداد تولید میشوند، دوباره به عنوان گله مادر مورد استفاده قرار میگیرد.

نژاد لگهورن سفید، معروف ترین نژاد مرغ تخم گذار در جهان است و به صورت تجاری پوش داده می شوند و به همین منظور به فروش می رسند. امروزه مرغ های دو رگه ای که معروف شده اند از این نژاد هستند.

مرغ های دورگه نیز به دلیل تخم گذاری زیاد و خوراک کمتر، مورد توجه قرار گرفته اند ولی این نژاد مقاومت بدنی کمی دارد . به گفته کارشناسان پرورش طیور، دورگه بودن این نژاد مرغ نخم گذارباعث کاهش مقاومت بدنی آن ها شده است.

نژاد مرغ مرندی از مقاومترین مرغ های تخم گذار بومی در ایران به شمار می آید. این پرنده ها دارای جثه ای جمع و جور هستند. این نژاد هیچ کاکلی در سرش ندارد و دارای پر در ساق و پاهای خود میباشد.

 

معرفی مرغ تخم گذار

معرفی مرغ تخم گذار

 

مرغ های تخم گذار از نظر تخم گذاری نسبت به مرغ محلی خیلی بهتر هستند ولی گوشت آنان  مانند مرغ محلی است. روی درآمدزایی از گوشت مرغ تخم گذار نباید حساب کنید. چون بعد از اتمام دوره تخم گذاری باید به فکر تعویض آن ها با جوجه تخم گذار باشید یا آن ها را به کشتارگاه ها بفروشید.

 

چون مرغ تخم گذار به روش های مختلفی پرورش داده می شود، برای هر روش باید از وسایل لازم همان روش استفاده کرد که در مطالب بعدی همین سایت می توانید در ارتباط با تجهیزات و شرایط مناسب این کار،بخوانید.

بسته به نژاد و فصل شروع تولید تخم در طیور تخم گذار از ۱۸-۲۲ هفتگی آغاز می شود و سیکل تخم گذاری ۱۲ ماه طول می کشد ۶-۸ هفته بعد از شروع تولید گله به پیک ۹۰ درصدی می رسد. تولید گله بعد از ۱۲ ماه به ۶۵ درصد خواهد رسید.

امروزه برای نگهداری و پرورش مرغ تخم گذار در تمام کشورهای پیشرفته جهان از قفس مرغ استفاده میکنند چرا که علاوه برمزیت های بهداشتی، از نظر اقتصادی هم کمک بزرگی به پرورش دهنده می کند و راندمان تولید را به حداکثر میرساند. در ایران نیز استفاده از قفس های مخصوص پرورش مرغ رواج یافته است و مورد استقبال تولیدکنندگان قرار گرفته است ؛ به گونه ای که  ۹۰ درصد از این قفس ها استفاده می کنند

. استفاده از سیستم قفس برای پرورش مرغ های تخم گذار، پرورش جوجه های گوشتی و حتی مرغ های مادر نیز توصیه می شود، به طوری که استفاده از سیستم قفس در تمام عرصه های تولید طیور با روش بستر جایگزین شده است.

اگر در ابتدای کار هستید و می خواهید سرمایه زیادی را برای خرید مرغ پا به مصرف نکنید؛ توصیه ای که می شود این است که  از پولت استفاده کنید. پولت به جوجه های سه ماه گفته می شود. دلیل استفاده از جوجه های ۳ ماهه مجموعه کارهایی است که برای رساندن مرغ تخم گذار به سن بلوغ و شروع تخم گذاری آنها انجام می دهید است. اکثرا شرایط نگهداری مرغ در سنین پایین می تواند در میزان تخم گذاری طیور به طور مستقیم تاثیر بگذارد..

مرغ تخم گذار سفید برای همه ما آشنا هست. مرغ­هایی که به سرعت پرورش داده  می شوند و دوره تخم گذاری آن­ها شروع می­شود. با همه این اوصاف هزینه نگهداری و سود این نوع مرغ تخم گذار با یکدیگر هم خوانی ندارد.­

از آنجایی که قیمت تخم مرغ صنعتی توسط بازار تعیین می­شود و بازار هم مدام در حال نوسان است ، گاهی قیمت فروش حتی از هزینه نگهداری هم­ بیشتر است و این برای برای مرغداران به صرفه نیست. این مرغ ­ها را نمی­توان برای مدت طولانی نگهداری کرد؛ زیرا توانایی تخم گذاری آن­ها پس از یک دوره کوتاه به پایان می­رسد.

شما می توانید برای مشاوره در این زمینه با مجموعه ما ، شرکت گلدیس طیور سیمرغ ،در ارتباط باشید و به راحتی تصمیم درست را بگیرید.

 

http://telavang.com/%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%B1%D8%BA-%D8%AA%D8%AE%D9%85-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1/

نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.